Berit Högman (S)

Berit Högman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-03-26
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-10-04 – 2018-03-26
    • Vice gruppledare 2012-02-29 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-02-28
    • Suppleant 2012-04-18 – 2014-09-29
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2008-09-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-06-12 – 2008-09-17
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-03-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2008-03-26 – 2008-10-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2009-04-02 – 2012-02-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-10-01 – 2018-03-26
    • Ersättare 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04 och 08, vice ordförande 08-10, näringsutskottet 04-08 och kulturutskottet 10, ordförande 10-12. Suppleant kulturutskottet 02-06, utbildningsutskottet 03-08, civilutskottet 12, kulturutskottet 12-, näringsutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 08, krigsdelegationen 09-12 och riksdagsstyrelsen 12-. Suppleant riksdagsstyrelsen 12. Vice gruppledare 12-.
  • Föräldrar

    Karl Hansson och Allie Hansson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Grundskola, Bograngen och Sysslebäck, slutår 74, Gymnasieskola, Stjerneskolan Torsby, slutår 76. Karlstads universitet, enstaka poäng 87-88 och 15. Kurser i ledarskap, bl.a. IFL 99. Ledarinstitutet 97, 01, 13 och 14-15.
  • Anställningar

    Fritidsledare 76-79. Ombudsman 79-81, 82-83 och 85-88. Studiesekreterare 83-85. Landstingsråd, Värmlands län 89-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Statens kulturråd 92-94 och Riksförsäkringsverket 02-04. Ordförande, Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (SOU 2006:46) 04-06. Ledamot, Länsstyrelsens insynsråd 08-. Ledamot, Karlstads universitets styrelse 99-07 och 10-14. Ordförande, Riksteatern 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Karlstad 83. Ledamot, landstingets kulturnämnd 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, utbildningsnämnden 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, ordförande 95-96 och 00-02. Landstingsfullmäktig, Värmlands län 91-02. Ledamot, landstingsstyrelsen 89-02, ordförande 97-02. Ledamot, delegationen för regional utveckling 95-98, personal- och förhandlingsdelegationen 95-99, landstingets handikappråd, ordförande 99-02. Regionfullmäktig 01-02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 89-03. Ombud, Landstingsförbundets kongresser 92-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Karlstads arbetarekommun 03-11. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Värmland. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 93-. Styrelseledamot, Värmlands museum 92-98. Styrelseledamot, Swedfund 05-07 och Förenade liv 05-09. Ordförande, folkrörelsen Konstfrämjandet 12-. Styrelseledamot, Kombispel AB 13-.
  • Bostadsort

    Karlstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Näringspolitiken i Västsverige

Motion 2015/16:2537 av Gunilla Carlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2537 av Gunilla Carlsson m.fl. S Näringspolitiken i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om näringspolitik i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige Hallands, Västra Götalands och Värmlands län står


Utskottsberedning: 2015/16:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2537 av Gunilla Carlsson m.fl. (S) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:2537 av Gunilla Carlsson m.fl. (S) (pdf, 92 kB)

Förbättrad integration för asylsökande

Motion 2015/16:601 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:601 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Förbättrad integration för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra flyktingmottagandet så att alla kommuner har ett ansvar för att ta emot flyktingar och en möjlighet att bedriva ett bra


Utskottsberedning: 2015/16:AU6 2015/16:SfU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:601 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:601 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Miljö- och klimatomställning i ett värmländskt perspektiv

Motion 2015/16:820 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:820 av Jonas Gunnarsson m.fl. S Miljö- och klimatomställning i ett värmländskt perspektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta möjligheten till fortsatt stimulans av grön omställning som skapar arbete och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2015/16:NU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:820 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:820 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se