Berit Oscarsson (S)

Berit Oscarsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel studiesekreterare
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-20 – 1980-11-23
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1982-10-04 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-06-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1986-10-07 – 1993-10-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A50 av Göran Magnusson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A50 av Göran Magnusson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Västmanlands näringsliv präglas starkt av tillverkningsindustri. Det gör arbetsmarknaden sårbar, eftersom fortgående och nödvändiga produktivitetsförbättringar medför att alltmer kan


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

underhållet av viss försvarsmateriel

Skriftlig fråga 1997/98:23 av Oscarsson, Berit (s)

Fråga 1997/98:23 av Berit Oscarsson s till försvarsministern om underhållet av viss försvarsmateriel Försvarsmakten har en stor mängd materiel i sina krigsförband. Huvuddelen av materielen används under fredstid för grund- och repetitionsutbildning av personalen som ingår i krigsorganisationen. Detta innebär att det

Inlämnad: 1997-09-24 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

En ny trafikflygarutbildning

Motion 1997/98:Ub486 av Margareta Israelsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub486 av Margareta Israelsson m.fl. s En ny trafikflygarutbildning Hässlögymnasiet och Flygteknikcentrum I Västerås finns en lång tradition av utbildning inom flygområdet. Den går tillbaka till den tid då Kungliga Västmanlands flygflottilj, F1, var förlagd till Västerås. Efter nedläggningen


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.