Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler
Interpellationsdebatt 2000/01:345 av Stenberg, Hans (s) 24 april 2001 bunkerolja miljöklass 1

vindkraften i Stockholmsregionen

Skriftlig fråga 2001/02:519 av Persson, Bertil (m)

den 14 januari Fråga 2001/02:519 av Bertil Persson m till näringsminister Björn Rosengren om vindkraften i Stockholmsregionen Vindkraften byggs nu ut i Sverige, särskilt runt Skåne och Gotland, medan Uppland och Södermanland lämnas relativt oberörda. Man kan naturligtvis inte ta regeringens engagemang för vindkraften

Inlämnad: 2002-01-14 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

våldet i skolan

Skriftlig fråga 2001/02:476 av Persson, Bertil (m)

den 3 januari Fråga 2001/02:476 av Bertil Persson m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om våldet i skolan Våldet i skolorna har nu nått helt oacceptabla proportioner. Lagregleringen avseende arbetsmiljö beträffande sexuella trakasserier gäller inte för elever. Avser skolministern att åtgärda denna brist

Inlämnad: 2002-01-03 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

våld och trakasserier i skolan

Skriftlig fråga 2001/02:474 av Persson, Bertil (m)

den 27 december Fråga 2001/02:474 av Bertil Persson m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om våld och trakasserier i skolan Våldet i skolorna har nu nått helt oacceptabla proportioner. Ett av de senaste bevisen för detta är statistik som Arbetsmiljöverket tagit fram, och som visar att antalet anmälningar om hot och

Inlämnad: 2001-12-28 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se