Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf58 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf58 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. Inledning Regeringen har i propositionen redogjort för behovet av en ny syn på flykting- och immigrationspolitiken. Vi konstaterar att regeringen i stor utsträckning anammat


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m.

Motion 1990/91:Sf52 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf52 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m. Propositionen I propositionen föreslås att en sjuklön/arbetsgivarperiod om 14 dagar skall införas fr.o.m. den 1 januari 1992 i enlighet med riksdagens beslut i december 1990. Sjuklönen skall vara 75 procent


Utskottsberedning: ----------1990/91:LU32 1990/91:SfU18 1991/92:LU8
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:So97 av Sten Svensson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:So97 av Sten Svensson m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition I januari 1987 motionerade moderata samlingspartiet för första gången om en lagfäst rätt för alla patienter, som inte kunnat


Utskottsberedning: ----1990/91:SoU25
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.