Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub63 av Bertil Persson och Sonja Rembo (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub63 av Bertil Persson och Sonja Rembo m med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft En snabb utveckling av kvalificerad forskning är ett villkor för en snabb tillväxt i vårt land. Alltför länge har vårt land halkat efter i konkurrensen. För


Utskottsberedning: -1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Svenska studenthemmet i Paris

Motion 1993/94:Ub708 av Bertil Persson (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub708 av Bertil Persson m Svenska studenthemmet i Paris Franskkunskaperna hos svensk ungdom är påtagligt begränsade. Med ett inträde i EU kommer behovet av kunskaper om fransk kultur och det franska språket att bli betydande. En resurs i sammanhanget är Svenska studenthemmet i Cité Universitaire


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Jordbruksforskningen i Skåne

Motion 1993/94:Ub633 av Bertil Persson (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub633 av Bertil Persson m Jordbruksforskningen i Skåne Den svenska jordbruksexporten är anmärkningsvärt outvecklad. Produktutvecklingen är eftersatt. I samband med EU-inträdet kommer jordbruket att utsättas för en betydande konkurrens. Samtidigt vet vi att ren mathögkvalitativa jordbruksprodukter


Utskottsberedning: -1993/94:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.