Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m.

Motion 1994/95:So31 av Sten Svensson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:So31 av Sten Svensson m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m. I motion 1994/95:So32 av Gullan Lindblad m.fl. m föreslås att donation av organ och annat biologiskt material skall föregås av ett aktivt medgivande från den som donerar organ. I denna


Utskottsberedning: -1994/95:SoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:147 Rätten till förtidspension och sjukpenning samt folkpension för gifta

Motion 1994/95:Sf13 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sf13 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:147 Rätten till förtidspension och sjukpenning samt folkpension för gifta Inledning I dag finns det ca 450.000 personer i Sverige som uppbär förtidspension. Det utgör ca 7 procent av befolkningen. Den årliga kostnaden för


Utskottsberedning: ---1994/95:SfU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Doktorandstipendier vid konstnärliga utbildningar

Motion 1994/95:Ub657 av Bertil Persson (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub657 av Bertil Persson m Doktorandstipendier vid konstnärliga utbildningar Likheterna mellan de traditionellt vetenskapliga och de konstnärliga utbildningarna är påfallande. Även på de konstnärliga utbildningarna finns ett klart behov av att möjliggöra fördjupning och specialisering


Utskottsberedning: -1994/95:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.