Bertil Persson (M)

Bertil Persson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel med.dr., bitr.överläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-12-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1994-10-20 – 1994-12-16
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-19
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler
Interpellationsdebatt 2000/01:345 av Stenberg, Hans (s) 24 april 2001 bunkerolja miljöklass 1

med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m.

Motion 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf35 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration m.m. Propositionen I propositionen föreslår regeringen att kompensationsnivåerna i sjukförsäkringen och föräldraförsäkringen höjs från nuvarande 75 till


Utskottsberedning: -----------------1996/97:SfU12
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi48 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi48 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition I föreliggande proposition föreslår regeringen några förändringar för 1997 under utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg. De ramanslag som föreslås justerade är A Hälsovård


Utskottsberedning: ------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av redog. 1996/97:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1996

Motion 1996/97:U22 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:U22 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av red. 1996/97:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1996 Nordiska rådet har sedan januari 1996 en ny inriktning, ett förändrat arbetssätt och en ny organisation, vilket framgår av redogörelsen till


Utskottsberedning: ----1996/97:UU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se