Birger Hagård (M)

Född år 1932
Avliden den 13 december 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1984-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Ordförande 1993-11-24 – 1994-10-03
    • Ledamot 1992-04-09 – 1993-11-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1991-12-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1995-10-05 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

om budgetfrågor inom utbildningsdepartementets område

Motion 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. m om budgetfrågor inom utbildningsdepartementets område Inledning I vår partimotion om utbildningspolitiken redovisas den inriktning vi vill ge ett reformprogram för grundskolan, gymnasieskolan


Utskottsberedning: --1988/89:UbU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub816 av Birgitta Rydle m. fl. (m) (pdf, 320 kB)

om kårobligatoriet

Motion 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. m om kårobligatoriet Kårobligatoriets vara eller icke vara har diskuterats länge. Av flera anledningar är denna fråga i dag mer aktuell än på länge. Några exempel är: o 71 av de röstande i Lunds


Utskottsberedning: -1988/89:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub711 av Birgitta Rydle m. fl. (m) (pdf, 140 kB)

om datorers betydelse och konsekvenser

Motion 1987/88:K431 av Anders Björck m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Anders Björck m. fl. m om datorers betydelse och konsekvenser Mot. 1987/88 K431 1 Inledning Den moderna informationsteknologin erbjuder fascinerande möjligheter. Kvalificerade matematiska beräkningar kan göras med ett fickminne. En


Utskottsberedning: -------------1988/89:KU28 1988/89:UbU6
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:K431 av Anders Björck m. fl. (m) (pdf, 453 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se