Birger Hagård (M)

Född år 1932
Avliden den 13 december 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1984-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Ordförande 1993-11-24 – 1994-10-03
    • Ledamot 1992-04-09 – 1993-11-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1991-12-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1995-10-05 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens

Motion 1992/93:Ub89 av Birger Hagård m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub89 av Birger Hagård m.fl. m med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens Efter mycket om och men kom regeringen slutligen fram till att optikerutbildningen i enlighet med förslag sedan många år från Moderata samlingspartiet skulle vara en högskoleutbildning


Utskottsberedning: -1992/93:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Upphävandet av sanktionerna mot Sydafrika

Motion 1992/93:U607 av Birger Hagård och Hugo Hegeland (m)

Motion till riksdagen 1992/93:U607 av Birger Hagård och Hugo Hegeland m Upphävandet av sanktionerna mot Sydafrika I proposition l992/93:l00, Bilaga 4, sid 7, skriver föredragande statsråd: De positiva dragen i utvecklingen i Sydafrika, där betydelsefulla steg tagits mot en förhandlingslösning, förmörkas av politiskt


Utskottsberedning: ----1992/93:UU13
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Amalgam

Motion 1992/93:So476 av Gullan Lindblad och Birger Hagård (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So476 av Gullan Lindblad och Birger Hagård m Amalgam Socialstyrelsen har på regeringens uppdrag tagit fram en avvecklingsplan för amalgam av miljöskäl. Bakgrunden är riksdagens beslut om en allmän avvecklingsplan för kvicksilver. Ett stopp för all amalgamanvändning bedöms kunna gälla


Utskottsberedning: ---1992/93:SoU27 1992/93:UbU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se