Birger Hagård (M)

Född år 1932
Avliden den 13 december 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1984-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Ordförande 1993-11-24 – 1994-10-03
    • Ledamot 1992-04-09 – 1993-11-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1991-12-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1995-10-05 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi109 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi109 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000 Sammanfattning Denna motion sammanfattar vår politik för fler riktiga arbeten som i de konkreta förslagen återfinns i motion 1995/96:A49. Vi kommenterar


Utskottsberedning: ----1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Sysselsättningsåtgärder (väckt med anledning av händelse av större vikt)

Motion 1995/96:A49 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:A49 av Carl Bildt m.fl. m Sysselsättningsåtgärder väckt med anledning av händelse av större vikt Sammanfattning Arbetslösheten i Sverige är rekordhög. Mycket tyder på att den under överblickbar tid kommer att öka ytterligare. Den socialdemokratiska regeringen har misslyckats med att främja


Utskottsberedning: -------------------------------------------------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (110 yrkanden): , , 55 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi78 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi78 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m. Sammanfattning Den ekonomiska politiken sedan regeringsskiftet 1994 har i allt väsentligt


Utskottsberedning: ----------------1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se