Birger Lahti (V)

Birger Lahti (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 276
Titel Skogsarbetare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post birger.lahti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2017-11-09 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och miljö- och jordbruksutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Sven Lahti och mångsysslaren Lisa Lahti, f. Ryynänen.
  • Utbildning

    Grundskola. Utbildning via arbetsgivaren. Fackliga utbildningar.
  • Anställningar

    Domänverket 82-83. Domänskog AB. Assi-Domän, Sveaskog. Militärtjänstgöring, Kiruna. Olika skogsarbeten 85-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Parlamentariska skogsutredningen 04. Ledamot, Energikommissionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Pajala 90. Kommunstyrelsen, Pajala 06-14. Ordförande, Pajala Värmeverk AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Avdelningssekreterare för skogs- och träfacket, Norrbotten. Ledamot, GS-avdelningen Norr- och Västerbotten. Ledamot, Förbundsstyrelsen GS 12-14. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU1

Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3424 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tydliggöra att utbildningsinsatsen har i uppdrag


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU2

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering ska verka för att EU i all sin utrikespolitik, inkluderat i relationerna med Kina,


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se