Birgitta Sellén (C)

Birgitta Sellén (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Framtiden för kriminalvårdsanstalten Viskan
Interpellationsdebatt 2008/09:495 av Stenberg, Hans (s) 19 maj 2009 Framtiden för kriminalvårdsanstalten Viskan
Stillbild från Interpellationsdebatt: Haparandabanan
Interpellationsdebatt 2007/08:151 av Zakrisson, Kristina (s) 4 december 2007 Haparandabanan
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Allmänpolitisk debatt
Allmänpolitisk debatt 8 november 2006 Allmänpolitisk debatt
Stillbild från Debatt om förslag: Folkrörelsefrågor och allmänna samlingslokaler
Debatt om förslag 2005/06:KrU24 15 juni 2006 Folkrörelsefrågor och allmänna samlingslokaler

Dokument:

Pension

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén c Pension c509 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att så fort ekonomiskt utrymme finns förbättra ekonomin för dem med lägst pension, t.ex. genom att sänka skatten


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) (doc, 36 kB) Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) (pdf, 122 kB)

Rättsläget för drabbade företagare

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén c Rättsläget för drabbade företagare c346 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av rättsläget i relationen mellan företagare och samhälle. Motivering Den svenska


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) (pdf, 127 kB)

Bemötande och kommunikation mellan samhällsmedborgare och myndigheter

Motion 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén c Bemötande och kommunikation mellan samhällsmedborgare och myndigheter c340 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att myndighetsbrev t.ex. från Försäkringskassan får en mer


Utskottsberedning: 2009/10:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c) (doc, 52 kB) Motion 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.