Birthe Sörestedt (S)

Birthe Sörestedt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1988-10-18 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi39 av Inger Segelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi39 av Inger Segelström m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Det är ingen tvekan om att kunskapslyftet blivit en succé. Många kvinnor har tagit chansen att vidga sina kunskaper och sin kompetens. Studieintresset har ökat och många vill fortsätta


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi38 av Inger Segelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi38 av Inger Segelström m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Jämställdhet i informationssamhället Vi instämmer helt i regeringens uppfattning att informationstekniken betyder mycket för Sveriges konkurrenskraft och i konstaterandet att det behövs


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Invandrarkunskap

Motion 1997/98:Ub471 av Birthe Sörestedt och Nils T Svensson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub471 av Birthe Sörestedt och Nils T Svensson s Invandrarkunskap Sverige är ett land med etnisk och kulturell mångfald, ca 900 000 personer födda i ett annat land med annan kultur och andra traditioner är bosatta här. Dessa personer kommer i kontakt med vårt samhälle på olika sätt och de


Utskottsberedning: -1997/98:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.