Bo Broman (SD)

Bo Broman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 247
Titel Ekonomichef.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bo.broman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-04-26 – 2022-09-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SkU10 27 mars 2019 Inkomstskatt
Debatt om förslag 2018/19:SkU11 13 mars 2019 Företag, kapital och fastighet
Frågestund 14 februari 2019 Frågestund

med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Motion 2019/20:3404 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3404 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen aktivt och kontinuerligt ska samordna det


Utskottsberedning: 2019/20:JuU12

Motion 2019/20:3404 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3404 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Avskaffa Systembolagets monopol

Motion 2019/20:2002 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2002 av Markus Wiechel m.fl. SD Avskaffa Systembolagets monopol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påbörja ett arbete för att avskaffa Systembolagets monopol och tillkännager detta för regeringen. Motivering Grunden till det svenska


Utskottsberedning: 2019/20:SoU7

Motion 2019/20:2002 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2002 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den senaste tidens samhällsutveckling har


Utskottsberedning: 2019/20:SkU1

Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2633 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se