Bo Nilsson (S)

Bo Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling

Motion 1997/98:T26 av Bo Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T26 av Bo Nilsson s med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling Regeringens proposition har rubriken Transportpolitik för en hållbar utvecklingMan kan emellertid ställa frågan om den föreslagna politiken förmår klara framför allt vägtrafikens utsläpp av främst


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Studiehjälp till särskoleelever

Motion 1997/98:Ub711 av Bo Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub711 av Bo Nilsson s Studiehjälp till särskoleelever Enligt CSN:s bestämmelser för studiehjälp kan elever som går i gymnasial utbildning söka extra tillägg. Denna möjlighet står dock inte till buds för elever vid gymnasiesärskolan. En tänkbar anledning till att så inte är fallet kan vara


Utskottsberedning: -1997/98:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Centrum för arbetarhistoria i Landskrona kommun

Motion 1997/98:Ub425 av Bo Nilsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub425 av Bo Nilsson s Centrum för arbetarhistoria i Landskrona kommun Centrum för arbetarhistoria är ett forsknings- och utbildningsprojekt i samarbete mellan Lunds universitet och Landskrona kommun. 1 Syfte Centrets uppgift skall vara att integrera arkivering, forskning och forskningsinformation


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se