Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Lokalisering av eftergymnasial yrkesutbildning

Skriftlig fråga 2007/08:1588 av Lindberg, Camilla (fp)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1588 Lokalisering av eftergymnasial yrkesutbildning av Camilla Lindberg fp till utbildningsminister Jan Björklund fp I mitt hemlän Dalarna finns en framgångsrik KY-utbildning med inriktning mot dataspel. Den har mycket gott rykte bland svenska spelföretag och har bland annat påverkat

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Kostnader för utvidgad signalspaning

Skriftlig fråga 2007/08:1515 av Lindberg, Camilla (fp)

den 1 augusti Fråga 2007/08:1515 Kostnader för utvidgad signalspaning av Camilla Lindberg fp till försvarsminister Sten Tolgfors m Som en effekt av riksdagsbeslutet den 18 juni om signalspaning har uppgifter förekommit i medierna om behov av kraftigt ökad personalstyrka, inköp av ny så kallad superdator och andra

Inlämnad: 2008-08-01 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Oberoende resningsnämnd för ökad rättssäkerhet

Skriftlig fråga 2007/08:1422 av Lindberg, Camilla (fp)

den 26 juni Fråga 2007/08:1422 Oberoende resningsnämnd för ökad rättssäkerhet av Camilla Lindberg fp till justitieminister Beatrice Ask m I Justitiekanslerns rapport Felaktigt dömda från 2006 påvisas brister i den svenska rättsstaten, bland annat brister gällande tillämpningen av fri bevisprövning och bevisvärdering,

Inlämnad: 2008-06-26 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se