Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Införande av ett exportpris för dataspel

Skriftlig fråga 2009/10:483 av Lindberg, Camilla (fp)

den 5 februari Fråga 2009/10:483 Införande av ett exportpris för dataspel av Camilla Lindberg fp till statsrådet Ewa Björling m För att uppmärksamma den framgångsrika svenska musikbranschen inrättades 1996 ett musikexportpris som i år delades ut till musikgruppen Mando Diao. Detta pris har haft stor betydelse för

Inlämnad: 2010-02-05 Besvarare: Ewa Björling (M)

Reglerna för särläkemedel

Skriftlig fråga 2009/10:465 av Lindberg, Camilla (fp)

den 2 februari Fråga 2009/10:465 Reglerna för särläkemedel av Camilla Lindberg fp till socialminister Göran Hägglund kd Regelverket för godkännande av läkemedel som så kallade särläkemedel är omfattande och kräver bland annat beslut från Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, TLV. Med tanke på de inblandade medicinska

Inlämnad: 2010-02-02 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Tredjemansrevision

Skriftlig fråga 2009/10:209 av Lindberg, Camilla (fp)

den 18 november Fråga 2009/10:209 Tredjemansrevision av Camilla Lindberg fp till finansminister Anders Borg m Skatteverkets rätt att utöva kontroll och bedriva uppbörd måste ske rättssäkert och med respekt för individens integritet. Ett exempel där så inte är fallet är Skatteverkets möjlighet till så kallad tredjemansrevision.

Inlämnad: 2009-11-18 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se