Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Internetleverantörers ansvar för trafikinnehåll

Skriftlig fråga 2008/09:1227 av Lindberg, Camilla (fp)

den 14 september Fråga 2008/09:1227 Internetleverantörers ansvar för trafikinnehåll av Camilla Lindberg fp till justitieminister Beatrice Ask m Stockholms tingsrätts nyligen utfärdade förbud mot Internetleverantören Black Internet har gjort många människor upprörda. Beslutet baserar sig på bestämmelser i lagen

Inlämnad: 2009-09-14 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Enklare ROT-avdrag för småföretag

Skriftlig fråga 2008/09:1200 av Lindberg, Camilla (fp)

den 2 september Fråga 2008/09:1200 Enklare ROT-avdrag för småföretag av Camilla Lindberg fp till näringsminister Maud Olofsson c Införandet av hushållstjänster och ROT-avdrag har visat sig ge alla de fördelar som vi hoppades på svarta tjänster har blivit vita, vardagen underlättas för många och nya arbetstillfällen

Inlämnad: 2009-09-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Ökade insatser mot hiv och aids

Motion 2008/09:So538 av Marianne Berg m.fl. (v, mp, c, m, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:So538 av Marianne Berg m.fl. v, mp, c, m, fp Ökade insatser mot hiv och aids v260 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökade insatser mot hiv och aids. Motivering Sverige har genom en framgångsrik hivprevention under


Utskottsberedning: 2008/09:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So538 av Marianne Berg m.fl. (v, mp, c, m, fp) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:So538 av Marianne Berg m.fl. (v, mp, c, m, fp) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se