Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

En svensk motsvarighet till habeas corpus

Motion 2009/10:K424 av Camilla Lindberg och Agneta Berliner (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:K424 av Camilla Lindberg och Agneta Berliner fp En svensk motsvarighet till habeas corpus fp1088 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införande av en svensk motsvarighet till habeas corpus-institutet. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K424 av Camilla Lindberg och Agneta Berliner (fp) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:K424 av Camilla Lindberg och Agneta Berliner (fp) (pdf, 138 kB)

Dawit Isaak

Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c)

Motion till riksdagen 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. fp, v, m, kd, mp, c Dawit Isaak fp1039 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Dawit Isaaks situation bör uppmärksammas. Motivering Det är nu åtta år sedan göteborgaren


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c) (doc, 51 kB) Motion 2009/10:U341 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, v, m, kd, mp, c) (pdf, 209 kB)

Entreprenörskap i skolan

Motion 2009/10:Ub443 av Agneta Berliner m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub443 av Agneta Berliner m.fl. fp Entreprenörskap i skolan fp1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat entreprenörskap i skolan, gällande lärarnas kompetensutveckling för att stödja eleverna i ett entreprenöriellt


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8 2009/10:UbU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:Ub443 av Agneta Berliner m.fl. (fp) (doc, 46 kB) Motion 2009/10:Ub443 av Agneta Berliner m.fl. (fp) (pdf, 167 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se