Störningar i telefonin

Just nu är det problem med riksdagens telefoni. Bland annat kan det vara svårt att nå riksdagsinformation via telefon. Det går att skicka e-post till: riksdagsinformation@riksdagen.se

Arbete pågår med att lösa problemet.

Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Förstärk den lagstadgade elevhälsan

Motion 2007/08:Ub494 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub494 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. fp Förstärk den lagstadgade elevhälsan fp1420 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förstärka den lagstadgade elevhälsan med kuratorer, psykologer och skolsköterskor. Motivering


Utskottsberedning: 2007/08:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub494 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:Ub494 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp) (pdf, 138 kB)

Svenska Spel

Motion 2007/08:Kr334 av Camilla Lindberg och Fredrick Federley (fp, c)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr334 av Camilla Lindberg och Fredrick Federley fp, c Svenska Spel fp1248 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att låta utreda vad en försäljning av Svenska Spel skulle komma att innebära för den svenska spelsituationen.


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Kr334 av Camilla Lindberg och Fredrick Federley (fp, c) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:Kr334 av Camilla Lindberg och Fredrick Federley (fp, c) (pdf, 135 kB)

Frigivande av Dawit Isaak

Motion 2007/08:U332 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, kd, m, mp, c, v)

Motion till riksdagen 2007/08:U332 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. fp, kd, m, mp, c, v Frigivande av Dawit Isaak fp1320 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Dawit Isaaks situation bör uppmärksammas. Motivering Det är nu sex år sedan


Utskottsberedning: 2007/08:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U332 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, kd, m, mp, c, v) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.