Störningar i telefonin

Just nu är det problem med riksdagens telefoni. Bland annat kan det vara svårt att nå riksdagsinformation via telefon. Det går att skicka e-post till: riksdagsinformation@riksdagen.se

Arbete pågår med att lösa problemet.

Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Standarden på IT-utbildningar

Skriftlig fråga 2007/08:1255 av Lindberg, Camilla (fp)

den 22 maj Fråga 2007/08:1255 Standarden på IT-utbildningar av Camilla Lindberg fp till statsrådet Lars Leijonborg fp Sverige är och har länge varit bland de världsledande inom IT och mobilteknik. Flera företag rapporterar i dag att det är svårt att hitta kompetent personal. Bristen på kompetent personal driver

Inlämnad: 2008-05-22 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Världsarvet Falu koppargruva

Skriftlig fråga 2007/08:1208 av Lindberg, Camilla (fp)

den 13 maj Fråga 2007/08:1208 Världsarvet Falu koppargruva av Camilla Lindberg fp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Det svenska välståndet bygger till stor del på att vi under flera århundraden lyckats nyttja de rikliga naturresurser som funnits runt omkring oss. Falu koppargruva är en mycket stor del

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Påföljd vid narkotikabrott

Skriftlig fråga 2007/08:732 av Lindberg, Camilla (fp)

den 7 februari Fråga 2007/08:732 Påföljd vid narkotikabrott av Camilla Lindberg fp till justitieminister Beatrice Ask m I slutet av maj 2007 fastställde Svea hovrätt Sollentuna tingsrätts dom avseende det uppmärksammade så kallade fallet Susanne. I fallet har en MS-sjuk person som odlat cannabis för eget medicinskt

Inlämnad: 2008-02-07 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.