Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

Situationen för Iraks jezider

Skriftlig fråga 2006/07:1654 av Lindberg, Camilla (fp)

den 18 september Fråga 2006/07:1654 Situationen för Iraks jezider av Camilla Lindberg fp till utrikesminister Carl Bildt m Jeziderna i norra Irak utgör en folkgrupp om 600 000 personer ca 400 000 lever utanför Irak som nu utsätts för grovt och systematiskt våld, syftande till att fördriva dem från deras traditionella

Inlämnad: 2007-09-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Statens roll på spelmarknaden

Skriftlig fråga 2006/07:1258 av Lindberg, Camilla (fp)

den 25 maj Fråga 2006/07:1258 Statens roll på spelmarknaden av Camilla Lindberg fp till finansminister Anders Borg m Det råder inga tvivel om att Sverige har en monopolsituation på spelmarknaden där staten via Svenska Spel och ATG är den dominerande aktören. Staten är både lagstiftare och aktör vilket innebär att

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Dawit Isaak

Motion 2006/07:U306 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp)

Motion till riksdagen 2006/07:U306 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. fp, m, c, kd, v, mp Dawit Isaak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör uppmärksamma Dawit Isaaks situation. Motivering Det är nu fem år sedan Dawit Isaak greps


Utskottsberedning: 2007/08:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:U306 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp) (doc, 51 kB) Motion 2006/07:U306 av Cecilia Wigström i Göteborg m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp) (pdf, 199 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se