Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Andrahandsuthyrning av del av bostad

Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg fp Andrahandsuthyrning av del av bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skattefrihet för uthyrning av del av bostad. Motivering Det mesta vi behöver i samhället kan rimligt


Utskottsberedning: 2006/07:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp) (pdf, 134 kB)

Kastrering och märkning av katter

Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. fp Kastrering och märkning av katter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ägares skyldighet att registrera, märka och kastrera katter. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2006/07:MJU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 49 kB) Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (pdf, 185 kB)

Monopolet inom järnvägssektorn

Motion 2006/07:T335 av Camilla Lindberg (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:T335 av Camilla Lindberg fp Monopolet inom järnvägssektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avskaffa monopolet inom järnvägssektorn. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: 2006/07:TU1 2006/07:TU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:T335 av Camilla Lindberg (fp) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:T335 av Camilla Lindberg (fp) (pdf, 143 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.