Camilla Waltersson Grönvall (M)

Camilla Waltersson Grönvall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 267
Titel Lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866477
E-post camilla.waltersson.gronvall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 12-17 och socialutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 10-12, justitieutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Elektrikern och egenföretagaren Rolf Waltersson och kontoristen och egenföretagaren Mona Waltersson, f. Haga.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 89. Grundskollärarutbildning, Karlstad och Göteborg 93-99.
  • Anställningar

    Trollhättans kommun 98-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen, Västra Götaland 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edets kommun 95-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10, ersättare 96-98. Ersättare och ledamot, socialnämnden 93-98. Ledamot utbildningsnämnden 97-98, vice ordförande 98-02, ordförande 02-10. Ledamot, Göteborgsregionens utbildningsgrupp 94-98 och 06-10. Ledamot, SKL:s utbildningsberedning 02-10.
  • Bostadsort

    Lilla Edet

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet

Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:249 Vissa frågor inom hälso- och sjukvårdsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att patienten ska ha laglig rätt till nationell valfrihet i fråga om öppen och

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 9
Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:4775 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård

Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en tydlig definition av begreppet egenvårdsbedömning

Inlämnad: 2022-05-20 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SoU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:4747 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem

Motion 2021/22:4733 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4733 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:230 Vård av unga vid Statens institutionsstyrelses särskilda ungdomshem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla möjligheten för Statens institutionsstyrelse

Inlämnad: 2022-05-05 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:SoU37
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 2 avslag, 3 bifall,

Motion 2021/22:4733 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2021/22:4733 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.