Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Camilla Waltersson Grönvall (M)

Camilla Waltersson Grönvall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 267
Titel Lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866477
E-post camilla.waltersson.gronvall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 12-. Suppleant utbildningsutskottet 10-12, justitieutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Elektrikern och egenföretagaren Rolf Waltersson och kontoristen och egenföretagaren Mona Waltersson, f. Haga.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 89. Grundskollärarutbildning, Karlstad och Göteborg 93-99.
  • Anställningar

    Trollhättans kommun 98-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen, Västra Götaland 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edets kommun 95-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10, ersättare 96-98. Ersättare och ledamot, socialnämnden 93-98. Ledamot utbildningsnämnden 97-98, vice ordförande 98-02, ordförande 02-10. Ledamot, Göteborgsregionens utbildningsgrupp 94-98 och 06-10. Ledamot, SKL:s utbildningsberedning 02-10.
  • Bostadsort

    Lilla Edet

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Psykosocialt stöd vid cancer

Skriftlig fråga 2019/20:430 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:430 Psykosocialt stöd vid cancer av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Stat, region och kommun har alla samma uppdragsgivare gällande vården patienten. Det finns områden inom cancervården där behoven av nationell samordning är omfattande för att kunna säkerställa jämlik vård

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:430 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 88 kB)

Hälsofrämjande arbete

Skriftlig fråga 2019/20:368 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:368 Hälsofrämjande arbete av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har i sin befolkning många som är friska och mycket aktiva långt upp i hög ålder, samtidigt som över hälften av befolkningen har övervikt eller fetma. Sverige har en befolkning med hög genomsnittlig livslängd

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:368 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 89 kB)

Comprehensive cancer centers i Sverige

Skriftlig fråga 2019/20:358 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:358 Comprehensive cancer centers i Sverige av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S I Cancerfondsrapporten 2019 Forskning lyfter Cancerfonden fram förslaget att Sveriges universitetssjukhus ackrediteras som cancercentrum comprehensive cancer center via den europeiska cancerorganisationen,

Inlämnad: 2019-11-12 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:358 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se