Carina Hägg (S)

Carina Hägg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Kommunalråd
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-05-15 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-04-19 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 1995-06-01 – 1995-10-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2005-12-15
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2002-11-28 – 2006-10-16
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-06-10 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-01-01 – 2010-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-02-21 – 2002-12-18
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Studieförbund

Skriftlig fråga 2012/13:769 av Hägg, Carina (S)

den 17 september Fråga 2012/13:769 Studieförbund av Carina Hägg S till statsrådet Maria Arnholm FP I dag får ett 150-tal folkhögskolor och elva studieförbund del av statsbidrag, och Folkbildningsrådet FBR har ansvaret för fördelning av desamma. Uppgifter finns om att personer som spridit antisemitiska yttranden

Inlämnad: 2013-09-17 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

FN:s rasdiskrimineringskommitté

Skriftlig fråga 2012/13:768 av Hägg, Carina (S)

den 17 september Fråga 2012/13:768 FN:s rasdiskrimineringskommitté av Carina Hägg S till statsrådet Erik Ullenhag FP Sverige deltog under augusti månad i förhör med FN:s kommitté mot rasdiskriminering Icred om hur Sverige lever upp till åtaganden i konventionen om avskaffande av rasdiskriminering CERDSeriös kritik

Inlämnad: 2013-09-17 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Politik för mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2012/13:767 av Hägg, Carina (S)

den 17 september Fråga 2012/13:767 Politik för mänskliga rättigheter av Carina Hägg S till statsrådet Birgitta Ohlsson FP De mänskliga rättigheterna får aldrig kränkas. Mänskliga rättigheter ska stärka politiken för demokrati och minoritetsfrågor samt verka mot diskriminering. Ansvaret för att de mänskliga rättigheterna

Inlämnad: 2013-09-17 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.