Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 258
Titel Personlig assistent.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carina.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2012-06-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-13, utbildningsutskottet 13-15 och socialutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 10-13 och 14-15, civilutskottet 13-14, utbildningsutskottet 15- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 12- och ledamotsrådet 12-.
  • Bostadsort

    Landskrona

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgänglighet genom teckenspråk

Motion 2019/20:2763 av Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2763 av Carina Ståhl Herrstedt SD Tillgänglighet genom teckenspråk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att teckenspråk ska finnas som val av moderna språk i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Teckenspråket har använts


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2763 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2763 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (pdf, 69 kB)

Obligatoriska läkarkontroller av körkortsinnehavare

Motion 2019/20:2779 av Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2779 av Carina Ståhl Herrstedt SD Obligatoriska läkarkontroller av körkortsinnehavare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa obligatoriska läkarkontroller av körkortsinnehavare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2779 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2779 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (pdf, 74 kB)

Ny medicinsk bedömning för assistansberättigade

Motion 2019/20:3292 av Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3292 av Carina Ståhl Herrstedt SD Ny medicinsk bedömning för assistansberättigade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslut om assistansersättning ska kunna omprövas genom en ny bedömning utan att behöva gå via domstol och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3292 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3292 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se