Carl Fredrik Graf (M)

Carl Fredrik Graf (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel marknadschef
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 1999-09-23 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-09-23 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

inkomstskatt

Interpellation 2000/01:103 av Graf, Carl Fredrik (m)

den 9 november Interpellation 2000/01:103 av Carl Fredrik Graf m till finansminister Bosse Ringholm om inkomstskatt Regeringen skriver i budgetpropositionen att strategin för inkomstskattepolitiken är att medborgarna på sikt ska kompenseras för egenavgifterna och att andelen inkomsttagare som ska betala statlig inkomstskatt

Inlämnad: 2000-11-09 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

strategi för skattepolitiken

Interpellation 1999/2000:366 av Graf, Carl Fredrik (m)

den 20 april Interpellation 1999/2000:366 av Carl Fredrik Graf m till finansminister Bosse Ringholm om strategi för skattepolitiken Torsdagen den 13 april presenterade finansminister Bosse Ringholm regeringens förslag till vårbudget. Det var en nådigt tjock lunta full av nya dyra utgifter, men oroväckande tunn vad

Inlämnad: 2000-04-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

företagsflykten från Sverige

Interpellation 1999/2000:209 av Graf, Carl Fredrik (m)

den 1 februari Interpellation 1999/2000:209 av Carl Fredrik Graf m till finansminister Bosse Ringholm om företagsflykten från Sverige Svenska företag får i en aldrig tidigare skådad takt nya utländska ägare. Svenska företag flyttar i en aldrig tidigare takt utomlands. Sammanslagningar och uppköp av storföretag har

Inlämnad: 2000-02-01 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se