Carl Fredrik Graf (M)

Carl Fredrik Graf (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel marknadschef
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 1999-09-23 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-09-23 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i banker och andra kreditinstitut m.m.

Motion 1989/90:N73 av Carl Fredrik Graf (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N73 av Carl Fredrik Graf m med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i banker och andra kreditinstitut m.m. Regeringen föreslår i propositionen bl.a. att utländskt ägande i svenska banker tillåts. Vidare öppnas möjligheterna för


Utskottsberedning: --1989/90:NU30 1989/90:NU38
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N73 av Carl Fredrik Graf (m) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90

Motion 1989/90:N69 av Per Westerberg m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N69 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:125 Förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1989/90 1. Inledning Regeringen föreslår riksdagen att bemyndiga regeringen att medge att Vattenfall


Utskottsberedning: 1989/90:NU44
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 1989/90:109 Vissa 1989/90

Motion 1989/90:N62 av Per Westerberg m.fl. (m) M ^

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N62 av Per Westerberg m.fl. m M med anledning av prop. 1989/90:109 Vissa 1989/90 aktiefrågor för Procordia AB N62-66 Regeringen föreslår att riksdagen skall godkänna en uppgörelse med Volvo i vilken Staten eller dess holdingbolag


Utskottsberedning: ----1989/90:NU35
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N62 av Per Westerberg m.fl. (m) M ^ (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se