Carl Fredrik Graf (M)

Carl Fredrik Graf (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel marknadschef
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 1999-09-23 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-09-23 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Inledning Med stöd av Socialdemokraterna och Centerpartiet beslutade riksdagen för ett par år sedan att ändra på reglerna för företagens redovisning och uppbörd av mervärdesskatt.


Utskottsberedning: -------------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning

Motion 1996/97:Sk44 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk44 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning Regeringen avser att åter införa förmögenhetsskatt Förmögenhetsskatten har långtgående skadeverkningar för samhällsekonomin. Den slår dessutom hårt mot enskilda människor som inte har höga


Utskottsberedning: -1996/97:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi90 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi90 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonominska vårproposition I vårpropositionen lägger regeringen ett antal förslag om skatteförändringar. Tobaksskatten höjs kraftigt och elskatten höjs för hushållen med en dryg miljard kronor. Förmögenhetsskatten


Utskottsberedning: ------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se