Carl-Johan Wilson (FP)

Carl-Johan Wilson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel förlagsredaktör
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-06-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1991-10-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi29 av Carl-Johan Wilson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi29 av Carl-Johan Wilson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Folkpartiet är en stark anhängare av så kallad public service inom radio och TV. Under flera årtionden var public service-företagen helt ensamma på etermediemarknaden. Efter en rad av


Utskottsberedning: --1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:117 Framtidsformer - Handlingsprogram för arkitektur, formgivning och design

Motion 1997/98:Kr32 av Carl-Johan Wilson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr32 av Carl-Johan Wilson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:117 Framtidsformer Handlingsprogram för arkitektur, formgivning och design Vi stöder de åtgärder som regeringen föreslår i propositionen men anser att riksdagens beslut bör markera en förstärkning när det gäller praktikmöjligheter


Utskottsberedning: -1997/98:KrU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:115 Folkbildning

Motion 1997/98:Kr27 av Carl-Johan Wilson (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr27 av Carl-Johan Wilson fp med anledning av prop. 1997/98:115 Folkbildning Jag vill med denna motion aktualisera folkbildningens samverkan med högskola och forskning avsnitt 7.5 i propositionenRegeringen markerar i propositionen att det är värdefullt med fortsatt samverkan mellan högskola


Utskottsberedning: -1997/98:KrU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.