Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2019-10-25
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:31 Större komplementbostadshus

Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:31 Större komplementbostadshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i plan- och bygglagen 2010:900 med ändringen att formuleringen i fråga om ett komplementbostadshus eller 25,0


Utskottsberedning: 2019/20:CU6

Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Avmattat bostadsbyggande

Interpellation 2019/20:100 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2019/20:100 Avmattat bostadsbyggande av Carl-Oskar Bohlin M till Statsrådet Per Bolund MP I stora delar av Sverige finns i dag ett skrikande behov efter nya bostäder, och i många städer är det nästan omöjligt för många unga att ta sig in på bostadsrättsmarknaden. Antalet påbörjade bostäder har minskat med

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:100 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 85 kB)

Stärkt äganderätt och strandskydd

Interpellation 2019/20:84 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:84 Stärkt äganderätt och strandskydd av Kjell Jansson M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Det behövs en översyn av skyddet för den privata äganderätten i grundlagen. Undertecknad och riksdagsledamot Maria Stockhaus fick vår motion om stärkt äganderätt bifallen av riksdagen i juni

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:84 av Kjell Jansson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkt äganderätt och strandskydd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se