Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2017/18:589 Villkoren för företagare i välfärdssektorn av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Ett av de sämre initiativ som regeringen tagit under mandatperioden är förslaget om vinstbegränsning inom välfärden. Detta förslag är en del i en sammanhållen politik med flera

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Österledens förenlighet med klimatlagen

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:569 Österledens förenlighet med klimatlagen av Carl Schlyter MP till Statsminister Stefan Löfven S Den viktiga och framsynta klimatlagen kräver att regeringens arbete är förenligt med klimatarbetet. I 2 fastställs att regeringen ska bedriva ett klimatpolitiskt arbete som syftar till att förhindra

Inlämnad: 2018-05-29 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Österledens förenlighet med klimatlagen

Naturvärdesbedömningar

Interpellation 2017/18:536 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:536 Naturvärdesbedömningar av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveaskog har FSC-certifierat sitt skogsbruk. Naturvärdesbedömningar ska göras, och områden med höga naturvärden ska skyddas, inte avverkas Det finns flera skogar som naturvårdare har aktualiserat,

Inlämnad: 2018-05-14 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:536 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Naturvärdesbedömningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se