Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V)

Interpellation 2014/15:398 Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP På Gotland finns naturtyper som tillhör Sveriges absolut mest artrika områden. Några av dessa har internationellt unika förekomster av olika naturtyper och arter. Det nuvarande skyddet

Inlämnad: 2015-03-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:398 av Jens Holm (V) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ojnareskogen och bevarandet av unika naturvärden

Fristad för visselblåsare

Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. MP Fristad för visselblåsare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör bli en fristad för visselblåsare. Motivering Så kallade visselblåsare whistleblowers spelar en ovärderlig


Utskottsberedning: 2014/15:SfU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2563 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Utredning om garanterad inkomst

Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. MP Utredning om garanterad inkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att låta utreda hur ett system med garanterad inkomst kan introduceras. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2014/15:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:2526 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se