Caroline Helmersson Olsson (S)

Caroline Helmersson Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 250
Titel Ombudsman/Undersköterska.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.helmersson.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2010-10-04 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 (statsrådsersättare 061002-061006) och 07-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 07-10, utbildningsutskottet 07-10 och konstitutionsutskottet 10-14. Kvittningsman Socialdemokraterna 10-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Harald Olsson och butiksbiträdet Barbro Lövgren, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen, Katrineholm, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska/vårdbiträde, Vingåkers kommun 82-03. Projektsamordnare, Vingåkers kommun 98-99. Assistent, Vingåkers kommun 99-02. Föreståndare, Vingåkers kommun 00. Bitr. områdeschef, Vingåkers kommun 02. Ombudsman, Socialdemokraterna 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vingåker 98-, ordförande 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-03. Ordförande, valnämnden 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackliga uppdrag, Svenska Kommunalarbetareförbundet i Vingåker och Sörmland 83-. Ordförande, Vingåkers Arbetarekommun 06-. Ledamot, Socialdemokraternas distriktsstyrelse i Sörmland 07-.
  • Bostadsort

    Vingåker

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: KU SfU UU 2019/20:AU7 2019/20:CU17 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Prioritera Hjulstabron i en nationell plan

Motion 2019/20:3367 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3367 av Hans Ekström m.fl. S Prioritera Hjulstabron i en nationell plan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplanen studera förutsättningarna för att prioritera Hjulstabron och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:TU7

Motion 2019/20:3367 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3367 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Elförsörjningen i Sörmland

Motion 2019/20:2267 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2267 av Hans Ekström m.fl. S Elförsörjningen i Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att säkra energiförsörjningen och om samordningsbehovet samt tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2016 finns en överenskommelse


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:2267 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2267 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se