Caroline Nordengrip (SD)

Caroline Nordengrip (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 71
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.nordengrip[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:FöU7 10 april 2019 Civilt försvar och krisberedskap
Debatt om förslag 2018/19:FöU9 3 april 2019 Militära frågor
Debatt om förslag 2018/19:FöU1 17 december 2018 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Kustbevakningen som ny tillsynsmyndighet för svavelförordningen

Motion 2019/20:3023 av Caroline Nordengrip m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3023 av Caroline Nordengrip m.fl. SD Kustbevakningen som ny tillsynsmyndighet för svavelförordningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utse Kustbevakningen till ny tillsynsmyndighet för svavelförordningen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:FöU1

Motion 2019/20:3023 av Caroline Nordengrip m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3023 av Caroline Nordengrip m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2019/20:2630 av Roger Richthoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2630 av Roger Richthoff m.fl. SD Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Det säkerhetspolitiska


Utskottsberedning: 2019/20:FöU1

Motion 2019/20:2630 av Roger Richthoff m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2630 av Roger Richthoff m.fl. (SD) (pdf, 112 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen

Motion 2019/20:823 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:823 av Richard Jomshof m.fl. SD Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förenkla utfärdandet av kontaktförbud och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU JuU SfU TU 2019/20:AU1 2019/20:JuU1

Motion 2019/20:823 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:823 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se