Cecilia Magnusson (M)

Cecilia Magnusson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Undersköterska.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 – 2018-09-24
    • Kvittningsman 2009-10-20 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-01 – 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 00-02, justitieutskottet 02-06, utrikesutskottet 06, trafikutskottet 06, kulturutskottet 06-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06 och justitie- och socialutskottet 06. Suppleant justitieutskottet 98-02 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98-00, konstitutionsutskottet 02-06, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06-, riksdagens valberedning 10-, krigsdelegationen 10- och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och Riksrevisionens styrelse 10. Ersättare riksdagsstyrelsen 10-. Kvittningsman Moderaterna 09-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Lars Bäckman och läkarsekreteraren Marianne Bildsten.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumtionslinjen, slutår 79. Önnestads folkhögskola 79. Gymnasieskola, vårdlinjen, slutår 81.
  • Anställningar

    Vårdbiträde/undersköterska, Kalmar läns landsting 79-81. Ombudsman, MUF, Västernorrlands län 82-84 och MUF, Göteborg 84-87. Biträdande partiombudsman, Moderaterna i Göteborg 87-89 och partiombudsman 90-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens institutionsstyrelse (Sis) och Rättsmedicinalverkets (RMV) styrelse. Ledamot, Kommittén mot barnmisshandel 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-. Yttrandefrihetskommittén 11-. Ledamot i styrelsen för Stiftelsen Chalmers tekniska högskola. Kommittén om insyn i finansiering av partier 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, valnämnden, Göteborgs kommun 90-98, vice ordförande 92-98. Ledamot, primärvårdsnämnden, Göteborg 90-94, ordförande 92-94. Vice ordförande, sjukhusnämnden, Sahlgrenska sjukhuset 95-98. Styrelseledamot, Medichus, vice ordförande 96-98. Styrelseledamot, Bostads AB Poseidon 99-. Styrelseledamot Göteborgs hamn 11-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot i styrelsen för föreningen Göteborgs försvar. Ledamot i styrelsen för Aeroseum 15-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. M, KD, C, L med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som föreslås i motionen om ett nytt nationellt mål för arkitektur-form- och designpolitiken. Inledning Sverige växer och behovet


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 84 kB)

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. M Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 44 avslag

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se