Cecilia Magnusson (M)

Cecilia Magnusson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Undersköterska.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 – 2018-09-24
    • Kvittningsman 2009-10-20 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-01 – 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 00-02, justitieutskottet 02-06, utrikesutskottet 06, trafikutskottet 06, kulturutskottet 06-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06 och justitie- och socialutskottet 06. Suppleant justitieutskottet 98-02 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98-00, konstitutionsutskottet 02-06, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06-, riksdagens valberedning 10-, krigsdelegationen 10- och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och Riksrevisionens styrelse 10. Ersättare riksdagsstyrelsen 10-. Kvittningsman Moderaterna 09-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Lars Bäckman och läkarsekreteraren Marianne Bildsten.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumtionslinjen, slutår 79. Önnestads folkhögskola 79. Gymnasieskola, vårdlinjen, slutår 81.
  • Anställningar

    Vårdbiträde/undersköterska, Kalmar läns landsting 79-81. Ombudsman, MUF, Västernorrlands län 82-84 och MUF, Göteborg 84-87. Biträdande partiombudsman, Moderaterna i Göteborg 87-89 och partiombudsman 90-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens institutionsstyrelse (Sis) och Rättsmedicinalverkets (RMV) styrelse. Ledamot, Kommittén mot barnmisshandel 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-. Yttrandefrihetskommittén 11-. Ledamot i styrelsen för Stiftelsen Chalmers tekniska högskola. Kommittén om insyn i finansiering av partier 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, valnämnden, Göteborgs kommun 90-98, vice ordförande 92-98. Ledamot, primärvårdsnämnden, Göteborg 90-94, ordförande 92-94. Vice ordförande, sjukhusnämnden, Sahlgrenska sjukhuset 95-98. Styrelseledamot, Medichus, vice ordförande 96-98. Styrelseledamot, Bostads AB Poseidon 99-. Styrelseledamot Göteborgs hamn 11-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot i styrelsen för föreningen Göteborgs försvar. Ledamot i styrelsen för Aeroseum 15-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

Motion 2004/05:K30 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:K30 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om lagstiftningsinitiativ rörande elektroniska röstningsförfaranden. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:KU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2004/05:155 Koncessionsavgift på televisionens område m.m.

Motion 2004/05:K19 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:K19 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:155 Koncessionsavgift på televisionens område m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2004/05:155. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avgiftsplikten


Utskottsberedning: 2004/05:KU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition

Motion 2004/05:Fi17 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi17 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anslaget till utrikesförvaltningen skall återföras till utgiftsområde 5 från utgiftsområde 1, i enlighet med vad som anförs i motionen.


Utskottsberedning: 2004/05:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se