Cecilia Magnusson (M)

Cecilia Magnusson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Undersköterska.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 – 2018-09-24
    • Kvittningsman 2009-10-20 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-01 – 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 00-02, justitieutskottet 02-06, utrikesutskottet 06, trafikutskottet 06, kulturutskottet 06-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06 och justitie- och socialutskottet 06. Suppleant justitieutskottet 98-02 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98-00, konstitutionsutskottet 02-06, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06-, riksdagens valberedning 10-, krigsdelegationen 10- och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och Riksrevisionens styrelse 10. Ersättare riksdagsstyrelsen 10-. Kvittningsman Moderaterna 09-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Lars Bäckman och läkarsekreteraren Marianne Bildsten.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumtionslinjen, slutår 79. Önnestads folkhögskola 79. Gymnasieskola, vårdlinjen, slutår 81.
  • Anställningar

    Vårdbiträde/undersköterska, Kalmar läns landsting 79-81. Ombudsman, MUF, Västernorrlands län 82-84 och MUF, Göteborg 84-87. Biträdande partiombudsman, Moderaterna i Göteborg 87-89 och partiombudsman 90-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens institutionsstyrelse (Sis) och Rättsmedicinalverkets (RMV) styrelse. Ledamot, Kommittén mot barnmisshandel 99-01 och 2002 års vårdnadskommitté 02-. Yttrandefrihetskommittén 11-. Ledamot i styrelsen för Stiftelsen Chalmers tekniska högskola. Kommittén om insyn i finansiering av partier 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, valnämnden, Göteborgs kommun 90-98, vice ordförande 92-98. Ledamot, primärvårdsnämnden, Göteborg 90-94, ordförande 92-94. Vice ordförande, sjukhusnämnden, Sahlgrenska sjukhuset 95-98. Styrelseledamot, Medichus, vice ordförande 96-98. Styrelseledamot, Bostads AB Poseidon 99-. Styrelseledamot Göteborgs hamn 11-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot i styrelsen för föreningen Göteborgs försvar. Ledamot i styrelsen för Aeroseum 15-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:190 av Cecilia Magnusson (M) 16 januari 2018 Illegal spridning av film
Interpellationsdebatt 2017/18:191 av Cecilia Magnusson (M) 16 januari 2018 Digitalisering av filmarvet
Interpellationsdebatt 2017/18:189 av Cecilia Magnusson (M) 16 januari 2018 En parlamentarisk filmutredning
Interpellationsdebatt 2017/18:188 av Cecilia Magnusson (M) 16 januari 2018 Återställande av biografmomsen

En förnyad integrations- och migrationspolitik

Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. M En förnyad integrations- och migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör kräva att alla EU:s länder deltar i och utökar sitt deltagande i FN:s kvotflyktingsystem, och riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:AU1 2015/16:AU2 2015/16:AU6 2015/16:AU7 2015/16:FiU1 2015/16:FiU3 2015/16:JuU20 2015/16:JuU7 2015/16:KrU1 2015/16:NU1 2015/16:SfU14 2015/16:SfU15 2015/16:SfU4 2015/16:SoU1 2015/16:SoU5 2015/16:UbU1 2015/16:UbU16 2016/17:CU15
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 47 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 144 kB)

En modern kunskapsskola

Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. M En modern kunskapsskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka den allmänna förskolan till att gälla från två års ålder i stället för dagens tre år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU1 2015/16:UbU11 2015/16:UbU12 2015/16:UbU14 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 29 avslag, 2 bifall,

Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 113 kB)

Säkerhet i en orolig omvärld

Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Säkerhet i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en färdplan för svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:UU10 2015/16:UU8 2017/18:UU11 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se