Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 42
Titel Informatör.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866358
E-post cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-09-30 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-12-19
    • Suppleant 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-04-27 – 2017-12-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-06-23 – 2018-10-02
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-10-09
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande 2018-12-04 –
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-12-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08-. Ledamot näringsutskottet 10-15 och skatteutskottet 15-. Suppleant skatteutskottet 08-10, näringsutskottet 08-10, EU-nämnden 13- och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och suppleant 16-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Tenfjord och kontoristen Unni Tenfjord, f. Skarbö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Haram Vidaregåande, slutår 90. Journalisthögskolan i Oslo, slutår 96.
  • Anställningar

    Informatör, Invandrarbyrån i Borås 96-00. Informationsansvarig, Gatukontoret i Borås 00-07. Politisk sekreterare i Västra Götalandsregionen 07-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Oljekrisnämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås kommun 02-08. Suppleant, kommunstyrelsen 01-08. Ordförande, Kommundelsnämnd Centrum 06-08, ledamot 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Föreningen Norden, Borås 98-02. Länsansvarig, Moderatkvinnorna, Södra Älvsborg 00-06. Ordförande, Borås partiförening 09-11. Ambassadör för insamlingsaktionen Världens Barn 10-11.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Länder som nekar hiv/aids-smittade inresevisum

Motion 2010/11:U215 av Jan R Andersson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Motion till riksdagen 2010/11:U215 av Jan R Andersson och Cecilie Tenfjord-Toftby M Länder som nekar hiv/aids-smittade inresevisum m1131 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder för att påverka länder som nekar hiv/aids-smittade inresevisum.


Utskottsberedning: 2010/11:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U215 av Jan R Andersson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (doc, 47 kB)

Kommunala partistödet

Motion 2010/11:K314 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K314 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby M Kommunala partistödet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över regelverken kring det kommunala partistödet. Motivering I ett antal


Utskottsberedning: 2010/11:KU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K314 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (doc, 46 kB)

Ångervecka vid telefonförsäljning även för företag

Motion 2010/11:C272 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Motion till riksdagen 2010/11:C272 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby M Ångervecka vid telefonförsäljning även för företag Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över lagstiftningen om ångerrätt. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:C272 av Jan Ericson och Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se