Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 42
Titel Informatör.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866358
E-post cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-09-30 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-12-19
    • Suppleant 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-04-27 – 2017-12-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2015-06-23 – 2018-10-02
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-10-09
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande 2018-12-04 –
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-12-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08-. Ledamot näringsutskottet 10-15, skatteutskottet 15-17 och civilutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 08-10, näringsutskottet 08-10, EU-nämnden 13-18, miljö- och jordbruksutskottet 14-18, civilutskottet 17-18, finansutskottet 18- och justitieutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och 19-, suppleant 16-18. Vice ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska Östersjökonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Tenfjord och kontoristen Unni Tenfjord, f. Skarbö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Haram Vidaregåande, slutår 90. Journalisthögskolan i Oslo, slutår 96.
  • Anställningar

    Informatör, Invandrarbyrån i Borås 96-00. Informationsansvarig, Gatukontoret i Borås 00-07. Politisk sekreterare i Västra Götalandsregionen 07-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Oljekrisnämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås kommun 02-08. Suppleant, kommunstyrelsen 01-08. Ordförande, Kommundelsnämnd Centrum 06-08, ledamot 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Föreningen Norden, Borås 98-02. Länsansvarig, Moderatkvinnorna, Södra Älvsborg 00-06. Ordförande, Borås partiförening 09-11. Ambassadör för insamlingsaktionen Världens Barn 10-11.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En modernare adoptionslagstiftning

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:982 En modernare adoptionslagstiftning av Cecilie Tenfjord Toftby M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Barns rätt till en trygg uppväxt eller den biologiska förälderns rätt till barnet Denna fråga har aktualiserats den senaste tiden på grund av det tragiska dödsfallet av den treåriga

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 108 kB)

Adoptioner

Skriftlig fråga 2019/20:974 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:974 Adoptioner av Cecilie Tenfjord Toftby M till Socialminister Lena Hallengren S Barns rätt till en trygg uppväxt eller den biologiska förälderns rätt till barnet Denna fråga har aktualiserats den senaste tiden på grund av det tragiska dödsfallet av den treåriga flickan i Norrköping. Trots alla varningsklockor

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:974 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 105 kB)

Skadereduktionsperspektiv på tobaksområdet

Interpellation 2019/20:341 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Interpellation 2019/20:341 Skadereduktionsperspektiv på tobaksområdet av Cecilie Tenfjord Toftby M till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 juli 2019 trädde nya tillsynsregler i kraft för kommuner och myndigheter på tobaksområdet. Rökförbudet utvidgades till att omfatta bland annat uteserveringar och entréer till lokaler

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:341 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skadereduktionsperspektiv på tobaksområdet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se