Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

policy för spelfrågor

Interpellation 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

den 4 april Interpellation 2000/01:361 av Charlotta L Bjälkebring v till statsminister Göran Persson om policy för spelfrågor En grundläggande princip inom olika samhällssektorer är att den som har en granskande funktion ska vara oberoende av föremålet för granskningen. Det är orimligt att någon granskar sig själv.

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: policy för spelfrågor

utvärdering av kasinoverksamhet

Interpellation 2000/01:107 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

den 13 november Interpellation 2000/01:107 av Charlotta L Bjälkebring v till kulturminister Marita Ulvskog om utvärdering av kasinoverksamhet Riksdagen har beslutat om införande av internationella kasinon i Sverige. De orter som först kommer att komma i fråga för kasinoverksamhet är Sundsvall, Stockholm, Göteborg och

Inlämnad: 2000-11-13 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se