Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:156 Kassettersättning

Motion 1997/98:L28 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:L28 av Tanja Linderborg m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:156 Kassettersättning 1 Införande av en kassettersättning I regeringens proposition om kassettersättning föreslås nya bestämmelser som ger upphovsrättshavare rätt till viss ekonomisk kompensation för den, i och för sig tillåtna,


Utskottsberedning: --1997/98:LU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So48 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:So48 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken 1 Inledning Vänsterpartiet har med intresse tagit del av regeringens proposition. Den ger en bred överblick över situationen inom äldreomsorgen i dag, över genomförda och pågående


Utskottsberedning: ---------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 1997/98:Fi65 av Marie Engström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi65 av Marie Engström m.fl. v med anledning av skr. 1997/98:155 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 1 Skrivelsens innehåll 2 2 Utvecklingen inom den kommunala sektorn en tillbakablick 2 3 Kommunsektorns ekonomi 3 3.1 Kommunerna 3 3.2 Landstingen 3 3.3 Utjämning av intäkter och


Utskottsberedning: ---------------1997/98:FiU20 1997/98:FiU26 1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.