Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:114 Kulturarv - kulturmiljöer och kulturföremål

Motion 1998/99:Kr38 av Charlotta L Bjälkebring (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr38 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:114 Kulturarv kulturmiljöer och kulturföremål Mål för kulturmiljöarbetet Mellan lokalsamhället, den kultur som formar dess identitet och människorna som bor där finns ett livsviktigt, dynamiskt förhållande. I vår


Utskottsberedning: -----1999/2000:KrU7
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m.

Motion 1998/99:Kr12 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr12 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m. Inledning Regeringens proposition innebär ett införande av statliga kasinon, återinförande av penningautomater och större attraktionskraft åt de värdeautomatspel som i dag ger en högsta kontantvinst


Utskottsberedning: ---------1998/99:KrU11
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:42 Ändringar i trafikskadelagen

Motion 1998/99:L6 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:L6 av Tanja Linderborg m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:42 Ändringar i trafikskadelagen Jämkning av skadestånd Regeringen föreslår att skadestånd med anledning av skada på motordrivet fordon i fortsättningen skall få jämkas efter vad som är skäligt med hänsyn till den medverkan


Utskottsberedning: --1998/99:LU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.