Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m.

Motion 1994/95:So45 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1994/95:So45 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m. Vänsterpartiet tillstyrker i stort sett regeringens proposition. Hädanefter skall vårdavtal och samverkansavtal med enskilda läkare kunna styra vården. Det är ett mål att samverkansorgan


Utskottsberedning: ---1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:194 Vissa frågor om psykiatrisk tvångsvård

Motion 1994/95:So40 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1994/95:So40 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:194 Vissa frågor om psykiatrisk tvångsvård Vänsterpartiet vill inledningsvis ta upp några allmänna synpunkter om den öppna psykiatriska vården eftersom den hänger samman med tvångsvården. Inte minst när regeringen tänker ha


Utskottsberedning: -------1994/95:SoU23
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:177 Turistpolitik

Motion 1994/95:Kr6 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1994/95:Kr6 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:177 Turistpolitik Turismen är en av de största näringarna i Sverige. Verksamheten omsätter ca 100 miljarder kronor per år varav ungefär 20 miljarder härstammar från utländsk turism. Trots den svaga kronkursen visar resevalutahandeln


Utskottsberedning: ---1994/95:KrU28
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se