Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling

Motion 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. (v, s, fp, mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. v, s, fp, mp med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling Denna proposition är välkommen. Den kommer att underlätta för goda upphandlingar som leder till önskat resultat. Som exempel på välkomna justeringar kan nämnas att i


Utskottsberedning: -1997/98:FiU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m.

Motion 1996/97:Sf39 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf39 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:63 Samverkan, socialförsäkringens ersättningsnivåer och administration, m.m. Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen handlar i huvudsak om den utlovade höjning av sjukpenningnivån från 75 till 80 av den sjukpenningrundande


Utskottsberedning: ------------------1996/97:SfU12
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): , , 18 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:93 Privata vårdgivare

Motion 1996/97:So37 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:So37 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:123 Privata vårdgivare Propositionen om privata vårdgivare har väckt häftiga reaktioner, framför allt hos landstingsledningarna i våra tre storstadsområden. Skälet är naturligt. Sjukvården har över lag haft väldigt tuffa sparbeting


Utskottsberedning: -1996/97:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se