Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. Regeringen menar att extraordinära åtgärder fordras för att bringa ordning i Försvarsmaktens ekonomi och planering. Vänsterpartiet har ingen annan mening i den saken. Riksdagen


Utskottsberedning: ---1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd

Motion 1997/98:So35 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:So35 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd 1 Propositionens huvudsakliga innehåll Prisregleringen på tandvården tas bort och privattandläkarna får själva sätta priset. Folktandvårdens taxor kommer att fastställas politiskt. Etableringen av


Utskottsberedning: --------1997/98:SoU25
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:116 Staten och trossamfunden - bestämmelser om Svenska kyrkan och andra trossamfund

Motion 1997/98:K47 av Kenneth Kvist m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:K47 av Kenneth Kvist m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:116 Staten och trossamfunden bestämmelser om Svenska kyrkan och andra trossamfund Kyrkans skiljande från staten har varit ett gammalt krav såväl inom arbetarrörelsen som liberala kretsar inom borgerligheten. Man har sett och ser


Utskottsberedning: ---1997/98:KU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se