Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

kasinoverksamhet och brottsstatistik

Skriftlig fråga 1999/2000:766 av Bjälkebring, Charlotta L (v)

den 28 mars Fråga 1999/2000:766 av Charlotta L Bjälkebring v till justitieminister Laila Freivalds om kasinoverksamhet och brottsstatistik Regeringen har beslutat att kasinon av internationell typ ska få inrättas i en första omgång i Sundsvall, Stockholm, Göteborg och Malmö. I Brottsförebyggande rådets BRÅ remissvar

Inlämnad: 2000-03-29 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

smuggelgods från Sydamerika

Skriftlig fråga 1999/2000:702 av Bjälkebring, Charlotta L (v)

den 14 mars Fråga 1999/2000:702 av Charlotta L Bjälkebring v till kulturminister Marita Ulvskog om smuggelgods från Sydamerika Det har på senare tid förekommit uppgifter i medier om att insmugglade fornfynd härrörande från gravplundringar i Sydamerika via Auktionsverket hamnat på våra museer. Enligt frågor som journalisterna

Inlämnad: 2000-03-15 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

idrottsgymnasierna

Skriftlig fråga 1997/98:876 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

Fråga 1997/98:876 av Charlotta L Bjälkebring v till statsrådet Lars Engqvist om idrottsgymnasierna Riksidrottsförbundet fick nyligen överta huvudmannaskapet för idrottsgymnasierna. Vi motsatte oss inte detta från Vänsterpartiets sida. Nu visar det sig att Riksidrottsförbundet vill lägga ned handbollsprogrammet på Katrinelundsgymnasiet

Inlämnad: 1998-06-12 Besvarare: statsrådet Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se