Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

med anledning av prop. 1999/2000:40 Obeställd reklam m.m.

Motion 1999/2000:L14 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:L14 av Linderborg, Tanja v med anledning av prop. 1999/2000:40 Obeställd reklam m.m Inledning Det statliga engagemanget på det konsumentpolitiska området måste fortlöpande anpassas till de förändringar som sker i det svenska samhället och i vår omvärld. På många områden som är av betydelse


Utskottsberedning: -1999/2000:LU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Fritid och livskvalitet

Motion 1999/2000:Ub445 av Charlotta L Bjälkebring (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub445 av Bjälkebring, Charlotta L v Fritid och livskvalitet Att arbetet har varit och är viktigt för människors livskvalitet har länge varit en sanning. Men hur är det med fritiden Har fritiden någon som helst betydelse för människors livskvalitet De flesta kan nog svara ja på den frågan


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Undervisning om homo- och bisexualitet

Motion 1999/2000:Ub417 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub417 av Linderborg, Tanja v Undervisning om homo- och bisexualitet 1 Undervisning om homo- och bisexualitet Utredningen om homosexuellas situation i samhället konstaterade 1984 en rad brister i olika högre utbildningar när det gäller undervisning om homosexualitet. I ett flertal utbildningar


Utskottsberedning: ---1999/2000:UbU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se