Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

likställigheten mellan tippare

Skriftlig fråga 2000/01:1481 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

den 2 juli Fråga 2000/01:1481 av Charlotta L Bjälkebring v till finansminister Bosse Ringholm om likställigheten mellan tippare Fotbollsmatchen den 25 mars 2001 mellan Pisa och Livorno avbröts i 79:e minuten. Ställningen var då 0-1. Den 28 mars meddelade den italienska ligaföreningen att matchen var färdigspelad och

Inlämnad: 2001-07-02 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Filmverkstan

Skriftlig fråga 2000/01:533 av Bjälkebring, Charlotta L (v)

den 15 januari Fråga 2000/01:533 av Charlotta L Bjälkebring v till kulturminister Marita Ulvskog om Filmverkstan I december togs beslut om att det regionala resurscentret Film i Stockholm blir ny huvudman för Filmverkstan och således ska ansvara för att de filmare från hela landet som hittills fått handledning och

Inlämnad: 2001-01-15 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

mediesamarbete mellan de nordiska länderna

Skriftlig fråga 2000/01:143 av Bjälkebring, Charlotta L (v)

den 27 oktober Fråga 2000/01:143 av Charlotta L Bjälkebring v till statsrådet Britta Lejon om mediesamarbete mellan de nordiska länderna Inom Nordiska rådet har man länge eftersträvat att invånarna i de olika länderna ska kunna se även sina nordiska grannländers TV-program. Ministerrådet har dock ännu inte kommit till

Inlämnad: 2000-10-27 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se